Nahranite bebu kad god pokazuje znake da je gladna, nemojte da čekate da počne neutešno da plače. Pratite signale koje Vam beba šalje , dajte joj da sisa kad želi, bez ograničavanja broja ni dužine podoja. Tako ćete zadovoljiti potrebe deteta, bilo da se radi o gladi ili o žeđi.
Kada Vašu bebu dojite na zahtev, a ne prema utvrđenom rasporedu, laktacija se brže uspostavlja i proizvodi se veća količina mleka. Smanjuje se rizik od novorođenačke žutice, prepunjenosti dojki i mastitisa. Ovakav pristup obezbeđuje uspešno dojenje: da dojite svoje dete bez dohrane prvih šest meseci i nastavite posle uvođenja druge hrane, bar do kraja prve godine.
Signali koje beba šalje kada je gladna:
Počinje da se meškolji, otvara usta, okreće glavicu na jednu i drugu stranu kao da nešto traži; na ovaj način beba Vam poručuje “Gladan/gladna sam, nahrani me”. Sledi protezanje, intenzivniji pokreti, stavljanje rukice u usta; poruka je “Sada sam stvarno gladan/gladna”. Ne čekajte da beba počne neutešno da plače; poruka je “Umiri me, pa mi daj da sisam”
Šta je “normalno” ponašanje novorođenčeta?
Na to pitanje se ne može jednostavno odgovoriti, jer je svako dete ličnost za sebe. Tokom zajedničkog boravka od rođenja, uz pomoć i podršku osoblja, upoznaćete svoju bebu, naučiti da tumačite njene signale i da na njih odgovorite. Novorođenče želi da sisa otprilike svakih jedan do tri sata u prvih sedam dana, ali to može biti i češće. Nekada dete tokom nekoliko sati traži često da sisa (dojenje u klasterima), što majka može da protumači kao da nema dovoljno mleka ili da ima neki drugi problem.
Kada mleko nadođe, uobičajeno je 8-12 podoja u 24 sata.
Između nekih podoja razmak može da bude i duži.
Dojenje noću je važno, naročito u početku, da bi se osigurala dovoljna stimulacija za proizvodnju mleka. Možda će Vam neko reći da česti podoji mogu da prouzrokuju ragade. Bolne i oštećene bradavice su rezultat lošeg prihvatanja dojke, a ne prečestih ili predugih podoja. Ako dete dobro prihvati dojku, neće biti teškoća ako doji dugo ili često.
Ne može se uvek detetu prepustiti da odluči kada i koliko će da sisa!
Kada su podoji vrlo dugi (većina podoja traje duže od 40 minuta), ili vrlo kratki (većina podoja kraća od 10 minuta), ili su veoma česti (više od 12 podoja tokom 24 sata) treba proveriti da li dete pravilno prihvata dojku, da nema veliki gubitak u težini ili neki zdravstveni problem. Ako je dete pospano ili slabo zbog prevremenog rođenja, male težine ili žutice, nekada je potrebno da se podstiče da sisa ili da se hrani majčinim izmlazanim mlekom iz čašice, dok ne ojača.
Ako su Vam dojke prepune i bolne, budite novorođenče da češće sisa, i tako pomogne i sebi i Vama.
Kako ćete razbuditi uspavanu bebu da bi mogla da sisa?
- Otkrijte dete i raspovijte ga kako bi mu omogućili slobodno pokretanje ručica i nožica;
- Podojite dete u uspravnom ili polusedećem položaju, a ne u ležećem;
- Nežno masirajte dete i pričajte sa njim;
- Ako je dete i dalje pospano, sačekajte pola sata i pokušajte ponovo;
- Izbegavajte bolne intervencije kao što su štipanje obraza ili lupkanje detetovih stopala.
Izvor:Bebbo aplikacija/Članci/Dojenje i ishrana/ Dojenje na zahtev – odgovor na potrebe deteta