Nacionalna nedelja promocije dojenja

30.septembar – 7. oktobar 2024.

„Budimo bliže-podrška tokom dojenja za sve“

 

Nacionalna nedelja promocije dojenja se obeležava u našoj zemlji svake godine 40. nedelje u kalendaru, simbolično koliko je i trajanje trudnoće.

Temu preporučuje Svetska alijansa za dojenje na globalnom nivou i sa njom se usklađuju naše aktivnosti.

Ovogodišnja tema „Budimo bliže – podrška tokom dojenja za sve“ nas podstiče na razmišljanje i delovanje u pravcu jednakosti, informisanosti, dostupnosti podrške koju svaka majka treba da dobije od prvog dana po rođenju bebe. Svako od nas može i treba da pruži kontinuiranu podršku mamama koje doje, bez obzira da li nam je dojenje blisko. Osnaživanje mama da istraju u procesu laktacije nije samo stvar porodice i zdravstvenih radnika već društva u celini. Stalno ističemo činjenicu koliko je mamino mleko savršena hrana, bezbroj je benefita od isključivog dojenja kako za mamu tako i za bebu. Isključivo dojenje pozitivno utiče  na našu planetu i na naše društvo. Dojenje je ekološko, nema zagađenja životne sredine, nema otpadnih materija, nema prekomerne upotrebe plastike. Dojenje u znatnoj meri štedi zdravstveni sistem, a veći procenat dojene dece znači više novca u državnom budžetu. Motiva za podršku svakako ne nedostaje.

Kada sve ovo znamo, trebalo bi da se osvrnemo na globalne ciljeve Svetske alijanse za dojenje:

  • Informisati opštu populaciju o zastupljenosti dojenja, koliko je dojenje važno za zdravlje majke i bebe, ali i o postojećim nejednakostima koje se odnose na podršku dojenju
  • Podstaći akcije za smanjenje nejednakosti u podršci dojenju, sa posebnim fokusom na vulnerabilne grupe
  • Učvrstiti praksu dojenja radi smanjenja socijalnih razlika
  • Pokrenuti i uključiti pojedince i organizacije kako bi se poboljšala njihova međusobna saradnja, ali i uključenost u aktivnosti za podršku i promociju dojenja kao najoptimalnijeg načina ishrane

Lokali ciljevi bi bili da počnete od sebe:

  • razvijajte pozitivne stavove o dojenju,
  • blagonaklono gledajte na mame koje doje na javnim mestima,
  • pohvalite mame koje ističu dojenje kao dominantni način ishrane svoje bebe.

Posebna molba za sve koji u svom bližem okruženju imaju majke koje doje: važan je način na koji komentarišete mamu, bebu i dojenje, nemojte osuđivati mamine izbore, vodite računa da vaši saveti ne unose sumnju i nesigurnost, istražite o dojenju, naučite nešto novo, ponudite pomoć i podršku mami na način koji njoj odgovara…

Samo zajedničkim snagama možemo da pomognemo svakoj mami da istraje i uspe u procesu dojenja.

Ako postavimo zajednički cilj možemo da budemo uspešniji u tome.