Beba najviše voli mamin prirodni miris, koji joj pomaže da pronađe bradavicu, lakše uhvati i aktivnije sisa. U toku perioda laktacije nije preporučljivo koristiti kupke i pene za telo intezivnog mirisa, naročito u predelu grudi.

Higijena dojki se održava kao i higijena celog tela, tuširanjem jednom u toku dana uz korišćenje neutralnog sapuna. Dojke posebno bradavice ne treba prati pre početka podoja. Dobro operite ruke toplom vodom i sapunom pre podoja, istisnite nekoliko kapi mleka iz dojki i premažite bradavice i areole kako bi beba osetila miris i ukus mleka.

Ukoliko se jave problemi pre podoja, ako su dojke teške, otečene, nabrekle i pune mleka preporučuje se kombinacija toplih obloga i masaže dojki pred podoj i izmlazanje, kako bi se bebi olakšalo pripajanje na dojku. Ukoliko dojke ostanu pune i posle podoja, potrebno je izmlazati mleko iz dojke. Nakon završenog podoja istisnuti nekoliko kapi mleka i ponovo premazati bradavice i areole i osušiti ih na vazduhu. Stavite hladne obloge nakon podoja/izmlazanja (15-tak) min, oblog će umanjiti bol i dotok mleka. Ukoliko tokom dojenja ipak dođe do oštećenja kože bradavica, ukoliko oštećeno mesto krvari tu dojku poštedite od podoja 1-2 dana. Za to vreme, dojku redovno praznite ručnim izmlazanjem na 2-3 sata. Dajte bebi mleko kašičicom, šoljom, špricem. Bradavice možete premazati i hipoalergenim modifikovanim lanolinom. Silikonske bradavice i školjke ponekada mogu pomoći.

Dojenje ne treba da boli.

Izvor:Bebbo aplikacija/Članci/Dojenje i ishrana/ Nega dojki pre i posle podoja