Sva novorođena deca mogu da se hrane majčinim mlekom. Izuzetak su veoma retki urođeni poremećeji metabolizma. Poruka “majčino mleko je najbolje” dobija svoj puni smisao u ishrani bolesnog novorođenčeta i odojčeta.

Novorođena deca u jedinicama specijalne i intenzivne nege mogu da sisaju ako imaju usklađen refleks sisanja, gutanja i disanja (obično oko 34.nedelje gestacije), nisu na mehaničkoj ventilaciji i klinički su stabilna.

Prevremeno rođena deca ispod 34 nedelje gestacije, deca na mehaničkoj ventilaciji ili sa pogoršanjem bolesti ne mogu da sisaju. Deca sa rascepom nepca, drugim anomalijama, kao što su srčane mane, neurološkim ili genetskim poremećajima, kao što je Daunov sindrom, mogu imati teškoće sa sisanjem. U ovim situacijama dete se može hraniti majčinim mlekom, na način koji najviše odgovara njegovom stanju, dok ne bude u mogućnosti da sisa.

Ukoliko ste odvojeni od svog novorođenčeta duže od šest do osam sati (prevremeno rođeno dete, bolesno novorođenče smešteno u odeljenje intenzivne nege ili prevedeno u drugu ustanovu) potrebno je da započnete sa pražnjenjem dojki. Na ovaj način podstaćićete proizvodnju mleka i opmogućiti da Vaša beba dobije Vaše mleko, najbolju moguću hranu.

Vaše mleko je najbolja hrana za Vašu bebu. Kada ste odvojeni od svog prevremeno rođenog ili bolesnog deteta čini Vam se da ništa ne možete da uradite za nju ili njega. Vaše mleko je zapravo nešto što samo Vi možete da obezbedite detetu.

Saveti za ručno pražnjenje dojki

Pražnjenje dojki mora biti redovno, 6-8 puta za 24 sata, da bi se imitirala stimulacija dojki kakvu obezbeđuje zdravo, terminsko novorođenče koje se nalazi pored majke.

Izmlazanje treba da traje 20 minuta; period između dva pražnjenja ne bi smeo da bude duži od 5 sati, obavezno bar jednom tokom noći.

Prilikom prvih nekoliko pražnjenja količina mleka može biti minimalna; količina mleka povećava se vežbom.

Refleks otpuštanja mleka (oksitocinski refleks) možete pokrenuti kada ste u udobnom i opuštenom položaju, mislite na svoju bebu, držite uz sebe njenu fotografiju ili igračku, gledate je ako ste uz nju, nežno grejete i masirate dojku, nežno stimulišete bradavicu između palca i kažiprsta.

Važno je da vodite računa o higijeni ruku i pribora za prikupljanje i čuvanje mleka.

Kao i dojenje, izmlazanje mleka je veština koja se uči. Od osoblja iz porodilišta ili iz odeljenja intenzivne nege dobićete potrebne savete i pomoć; nemojte se plašiti da pitate za pomoć.

U početku se preporučuje ručno pražnjenje dojki. Osim za prikupljanje mleka, ručno pražnjenje dojki može biti korisno da smanji neprijatan osećaj prepunjenosti u dojkama, da smanji nabreklost areole prepunjene dojke da bi beba mogla da je prihvati, da se razrade zapušeni izvodni kanali. U ovim slučajevima, ručno izmlazanje traje znatno kraće.

Pumpice, ručne ili električne, mogu značajno da olakšaju prikupljanje mleka, naročito ako dete neće moći da sisa tokom dužeg vremenskog perioda, ili su majka i dete razdvojeni iz drugih razloga (bolest majke, rani povratak majke na posao). Električne pumpe nove generacije prilagođene su različitim potrebama majki; nedostatak im je visoka cena. Pribor za izmlazanje mora se održavati i sterilisati prema uputstvu proizvođača.

Održavanje laktacije može biti teško i naporno za majku, pogotovu ako je dugo odvojena od deteta. Ukoliko ne uspete, treba da znate da postoje specijalizovana mlečne formule, prilagođene potrebama Vašeg deteta. Osim ishrane, topao i podržavajući odnos i ljubav koju pružate detetu imaju ključnu ulogu za njegov optimalni rast i razvoj.

Izvor:Bebbo aplikacija/Članci/ Dojenje i ishrana/ Održavanje laktacije