Konflikt može po intenzitetu da varira od malih nesuglasica između vas i vašeg partnera preko intenzivne argumentacije do fizičkih obračuna. Može biti i u obliku neugodne tišine, ljutnje i neprijateljstva. U nekim situacijama partneri mogu brzo da razreše konflikt. U drugim situacijama, teško je doći do rešenja. Konflikt se dešava u vezama – to je normalno. Važno je kako se nosite sa njim, kako njime upravljate.
Zašto je to dobro za vaš partnerski odnos
Kada kao partneri možete da razgovarate o vašim različitim pogledima na neku situaciju, na životni stil, roditeljstvo, rešenja različitih porodičnih problema i kada su to rešenja sa kojima možete oboje dalje da živite normalno, osećaćete se pozitivnije, srećnije i podržanije u svojoj porodici. Verovatno će i vaš partnerski odnos biti sve snažniji.
Zašto je to dobro za vašu decu
Konflikt je deo života. Kad vas deca vide kako se zajedno trudite da iz konflikata izađete na konstruktivan način, to im pomaže da nauče vredne životne veštine kao što su pregovaranje i efikasno rešavanje problema. Ohrabruje ih da sa optimizmom prevazilaze razlike među sobom i sa drugim ljudima. Deca su često u konfliktnim situacijama, koje se mogu završiti svađom ili mogu da prerastu u nasilje. Time što konstruktivno upravljate konfliktima, vi pomažete svojoj deci da prevaziđu loše strane konflikta i da se oslone na njegove dobre strane: konflikti su podsticaj za razvoj, učenje i napredovanje u građenju socijalnih odnosa i veština.
Saveti za upravljanje konfliktima
- Zadržite konflikt za sebe
- Izbegavajte prepirku pred svojom decom.
- Raspravljajte se iza zatvorenih vrata.
- Odvojte posebno vreme za raspravu o problemima, kada deca nisu s vama – na primer, dok deca spavaju ili dok su u školi ili u poseti baki i dedi.
- Neka deca budu svedoci vaše konstruktivne saradnje
- Naizmenično govorite i slušajte jedno drugo.
- Budite pristojni i poštujte jedno drugo.
- Pokušajte da razumete osećanja ili perspektivu vašeg partnera.
- Ne morate se složiti, ali možete pokušati da shvatite kako se oseća i o čemu razmišlja vaš partner, šta želi da vam kaže.
- Podelite svoja osećanja sa partnerom.
- Uđite u razgovor sa idejom da vaš partner želi da izgladi stvari isto koliko i vi.
- Koristite pristup rešavanja problema i smislite puno rešenja.
- Deca treba da znaju da ona nisu deo vašeg konflikta
- Ne morate reći deci šta je problem zbog kog ste ušli u raspravu ili sukob. Neki problemi su samo za uši odraslih.
- Recite svojoj deci da se svađa ili konflikt između vas i vašeg partnera ne odnosi na njih i da odrasli znaju kako da to razdvoje.
- Obavestite decu da iako različito pristupate, vi i vaš partner ustvari želite da nađete najbolje rešenje problema.
- Ohrabrite partnera da provodi srećno, pozitivno vreme sa svojom decom.
- Usredsredite se na pozitivne odnose sa svojom decom
- Odvojte vreme za ugodne aktivnosti sa svojom decom.
- Dajte svojoj deci pozitivnu pažnju, uključujući puno pohvale i ohrabrenja kada se ponašaju na način koji odobravate.
- Zagrlite ih i recite im da ih volite – budite nežni.
- Razgovarajte sa decom o tome šta su njihova interesovanja, čime se bave, kako se osećaju.
- Kad god možete, prekinite to što radite da biste mogli da pomognete, saslušate ili razgovarate sa svojom decom.
Ako ste u vezi koja uključuje porodično nasilje, nazovite liniju za pomoć, potražite podršku i učinite sve što je potrebno da osigurate svoju sigurnost i bezbednost vaše dece.
Kako na decu može da utiče roditeljski konflikt?
Konflikt pogađa decu kada su roditelji često suprotstavljenih stavova i gledišta i kada ne uspevaju konstruktivno da reše svoje razlike. Što se više roditelji svađaju, te svađe koje prerastaju u konflikt mogu da ostvare negativan uticaj na decu. Teški i česti konflikti među roditeljima/starateljima povećavaju rizik od emocionalnih, socijalnih i problema u ponašanju dece u porodici. Na primer, mlađa deca mogu da reaguju ispoljavanjem tantruma, dok deca školskog uzrasta češće budu neposlušna, kapriciozna i mogu imati probleme u školi. Tinejdžeri i adolescenti mogu da da razviju depresivna raspoloženja i stanja, da budu zabrinuti, niskog samopoštovanja ili samopouzdanja.
Konflikt može biti posebno štetan ako uključuje zlostavljanje, pretnje ili prepirke o detetu, pred detetom. Fizičko nasilje među partnerima može da preraste u toksični stres koji deluje veoma štetno na razvoj dece, njihovu koncentarciju, kapacitete za učenje i socijalne kentakte. Deca koja odrastaju uz porodično nasilje, češće imaju lične i socijalne probleme kad odrastu.