dan oceva

Postati tata će verovatno biti jedan od najvećih događaja u vašem životu. Ako vas obuzimaju intenzivne emocije – da ne spominjemo nedostatak sna – koje često dolaze sa bebom, možda se pitate odakle da počnete i šta da radite. Možda čak mislite da vaša partnerka sve ima pod kontrolom i niste sigurni šta vama preostaje da uradite. Prvo, važno je da znate da imate snažne urođene sposobnosti da se povežete sa svojim detetom i da brinete o njemu. Novorođene bebe dolaze na svet spremne da se povežu sa oba roditelja. Kao tata, vi ćete imati ogroman uticaj na život svog deteta, i taj uticaj počinje sada. Briga o vašem detetu takođe će poboljšati vaše sopstveno emocionalno stanje. Pre nego što se vaše dete rodi, planirajte kako da iskoristite roditeljsko odsustvo, organizujete svoje radno vreme itd., kako biste bili sigurni da ste spremni da posvetite dovoljno vremena brizi o deci i da delite brigu i obaveze u domaćinstvu.

  1. Prihvatite brigu o detetu od samog početka

Uključivanje u svakodnevnu brigu o vašoj bebi – oblačenje, smeštanje, igranje, kupanje i menjanje pelena – najbolji je način da izgradite svoje veštine i samopouzdanje. Ove svakodnevne aktivnosti takođe vam pružaju priliku da više vremena provedete nasamo sa vašom bebom, što je temelj pozitivnog odnosa. Oba roditelja mogu planirati da dele ove odgovornosti od samog početka.

  1. Naučite da prepoznajete signale vaše bebe

Bebe svojim ponašanjem i govorom tela daju „znake“ ili signale šta im je potrebno. Ako zaista obraćate pažnju na signale koje vam šalje vaša beba, vremenom ćete naučiti kako da shvatite šta je vašoj bebi potrebno.

  1. Povežite se putem dodira

Fizički dodir čini da se vaša beba oseća sigurno , bezbedno , gradi poverenje i vezu sa vama. Ova vrsta veze sa novorođenčetom takođe stimuliše razvoj mozga vaše bebe. Možete pokušati da nosite i držite svoju bebu što češće možete. Ako je držite na grudima, može čuti otkucaje vašeg srca. Očev kontakt koža na kožu, posebno za novorođenčad doprinosi dobrom zdravlju deteta.

  1. Razgovarajte sa bebom što češće možete

Razgovarajte dok nosite ili presvlačite bebu. Na primer, „Hajde da promenimo ovu pelenu. Tako je bolje, zar ne? Evo lepe čiste pelene. Ne plači – uskoro ćemo završiti.” Svaka reč koju beba čuje pomaže u razvoju njenog jezika i učenja i jača vaš odnos sa njom. Pričanje priča, čitanje knjiga ili pevanje pesmica ima isti efekat.

  1. Pomoć pri dojenju

Majčino mleko je najbolja hrana za vašu bebu. Vaša podrška dojenju može biti od vitalnog značaja dok majka uči kako da doji. Možete pružiti praktičnu podršku – čašu vode, drugi jastuk ili šta god joj je potrebno. Ili ako ima problema, možete je ohrabriti da potraži pomoć.

  1. Provedite vreme samo sa bebom

To je vreme samo za vas i vašu bebu. Ako možete da omogućite trenutke kada ćete vašoj bebi pokloniti punu pažnju, to će vam dati priliku da se povežete. Na primer, to mogu biti neke jednostavne aktivnosti, na primer da se smejete jedno drugom ili pravite grimase dok presvlačite svoju bebu.

  1. Potražite informacije koje su vam potrebne

Bilo da je u pitanju prva ili druga beba, uvek ima novih stvari za učenje. Informacije možete potražiti od zdravstvenih radnika, od drugih očeva ili pohađajući roditeljske grupe.

  1. Prihvatite ili tražite pomoć

Ako vas neko pita: „Mogu li nešto da uradim?“, u redu je reći „Da!“ Razgovarajte sa partnerkom o tome kada ćete prihvatiti pomoć porodice, prijatelja, kolega ili komšija. To bi moglo biti jednostavno – npr. da zamolite nekoga da vam kupi hleb kada dođe u posetu.

  1. Čuvajte svoju vezu sa partnerkom

Rođenje nove bebe može dodatno opteretiti vaš odnos sa partnerkom. Pokušajte da ostanete pozitivni i podržite jedno drugo dok učite kako da budete roditelji. Ako pitate partnerku kako je, znaće da vam je stalo do nje. Pregovaranje i deljenje očekivanja je dobra praksa za kasnije roditeljstvo. Ovo se može odnositi na sve, od odlučivanja o odlasku na posao do toga ko pravi večeru. Deljenje brige o deci i obavezama u domaćinstvu pomaže u smanjenju stresa i raspodeli naglog povećanja opterećenja obavezama. Podržite jedno drugo u stvaranju pozitivnog, negujućeg i brižnog okruženja u domaćinstvu.

  1. Vodite računa o sebi

Ako ste vi dobro, moći ćete bolje da brinete o svojoj bebi i podržavate partnerku. Možete da zadržite svoju energiju izborom zdravog načina života uz što više sna i odmora. Obavezno odvojite vreme za sebe i svoje lične potrebe.

Izvor: Bebbo aplikacija / Članci/ Roditeljski kutak