Predstojeći hladan zimski period donosi nam mnogobrojne respiratorne infekcije. Posebno osetljiva kategorija podložna infekcijama su trudnice, majke koje doje, deca i stari. Majke koje doje ne moraju da biraju između dojenja i vakcinacije protiv gripa.
Pored vakcinacije, važno je slediti preporuke koje mogu da vas zaštite kao I adekvatne mere higijene.
Virus gripa se prenosi kapljičnim putem, pa ako je neko u okolini zaražen, kija ili kašlje, veoma lako i brzo može da prenese zarazu na ostale članove. Veoma je važno preduzeti mere za zaštitu bebe kada neko u kući ima grip kao što su : pranje ruku, nošenje maske, odlaganje upotrebljenih maramica, provetravanje prostorije, održavanje higijene u prostoru u kom se boravi i dr. Zato je najbolje vakcinisati se protiv gripa u oktobaru ili novembru kako bi organizam na vreme razvio imuni odgovor na infekciju. Virus se najčešće otkriva u decembru, januaru, a svoju maksimalnu aktivnost ispoljava u februaru ili martu.
Antitela koja se proizvode nakon imunizacije izlučuju se u mamino mleko i tako štite bebu od infekcije. Respiratoni virusi se ne prenose majčinim mlekom.
Važno je da znate šta možete da očekujete nakon vakcine, naročito pošto negujete svoju bebu. Kao i bilo koji drugi lek vakcina može da uzrokuje tokom prvog i drugog dana bol, crvenilo i otok na mestu uboda. Neke osobe imaju simptome slične gripu: umor, malaksalost, bolove u mišićima i zglobovima i druge simptome koji mogu da traju dan ili dva. U takvim situacijama treba da se odmarate i možete da uzmete tablete na bazi paracetamola ili ibuprofena, Visina temperature ne ograničava dojenje.
Vakcinacija protiv sezonskog gripa
pomaže u sprečavanju infekcije kod majke i bebe.