beba jesen

Ušli smo i polako se krećemo kroz, po nekima najlepše godišnje doba, jesen. Navikavamo se, voleli to ili ne, na vetar, hladna jutra, „zubato“ sunce, duge kišne dane i sumorno nebo. Roditelji beba se svakodnevno nalaze u nedoumici, da li izaći u šetnju sa bebom ili ne, i šta obući?

Naša deca odrastaju u umereno kontinentalnoj klimi, kao i mi. Dok je beba u stomaku, zaštićena je i ušuškana, a prilagođavanje na spoljašnje uslove života počinje od samog rođenja. Prvih par dana po izlasku iz porodilišta treba bebi dati vremena da se navikne na život u kući (stanu). Već nakon 10ak dana,  bebi je potreban svež vazduh. Počnite od terase (balkona, dvorišta, ispred zgrade) tako što ćete bebu izvesti „napolje“ pet minuta, sutradan 10 minuta, naredni dan 15 minuta i svaki naredni dan 5 min duže. A, onda vas čekaju „duge“ šetnje. Ovo pravilo izvođenja napolje važi za sva godišnja doba kao i sve vremenske prilike osim kad je magla, jak vetar i mraz ( od -5) ili kombinacija ovih pojava.

Ponekad je i nama odraslima teško da se obučemo u skladu sa vremenski prilikama jer dnevne temperature variraju. Roditelji su u velikim „mukama“ da li su pravilno prilagodili garderobu i procenili vremenske prilike.

„Zubato“ sunce daje lažni osećaj toplote, s toga neka vam ono ne bude jedini orjentir za oblačenje. Višeslojno odevanje je praktičnije i za vas i za bebe. Kapica je obavezna već s prvim opalim listom, ali vodite računa o debljini kape. Dovoljne su pamučne kapice, nije neophodna debela vunena (bar dok ne krene mraz). Trenerkice ili jaknice koje imaju kapuljaču takođe mogu biti od velike koristi, posebno kada podignete bebu iz kolica a niste sigurni da li će vetar naškoditi bebi.

Obratite pažnju na „toplotu“ bebe dok se vozi u kolicima. Kada ste šetnji u prirodi, vi se krećete dok je vaša beba u kolicima,  može se desiti da se vi ugrejete i izgubite osećaj za visinu temperature. U kolicima u kojima je beba okrenuta na napred i na blagom uzvišenju najčešće su izloženi nosić, šake i nogice (prvi na udaru vetra), na sreću moderna kolica imaju dodatak koji se koristi da zaštiti nogice od hladnoće (može da posluži i ćebence), a preporuka je da stavite šal bebi oko vrata (tanji pamučni). Često proveravajte da li se beba oznojila po leđima. U kolicima u kojima je beba u sintezisu (sedište jaje) beba je okrenuta ka vama i nije toliko izložena hladnijem vazduhu ( ne zahteva dodatnu navlaku za noge niti šal).

Šetnja u prirodi sa bebom, makar to bio i gradski park, ima velikog značaja kako za zdravlje bebe, tako i za rast i razvoj. Potrudite se da svakoga dana izlazite sa bebom napolje, ne dozvolite da vam kiša ili malo hladniji dan pokvare planove. Dobrom pripremom sebe i bebe nećete ugroziti bebino zdravlje.

Iskoristite svaki sunčani dan da što duže boravite napolju. Dok šetate pričajte vašoj bebi, iako vam ne odgovara, ona vas razume. Pričajte o svemu što vidite oko sebe, šarenim krošnjama drveća, kišici, kucama i macama koje srećete uz put…svaka komunikacija sa vašom bebom doprinosi boljem psihološkom razvoju.