Kada je pravo vreme za uvođenje čvrste hrane? Sa čime prvo da počnem, šta prvo da dam bebi? Da li je moja beba spremna za hranjenje? Na koji način se sprema hrana? Možda je bolje da kupim kašicu?
Mnogo pitanja i dilema imaju mame dece uzrasta od 4-6 meseci. Većina dilema i nesigurnosti nastaju zbog velikog broja različitih informacija sa kojima se mame susreću u periodu uvođenja čvrstih obroka. Možda stavovi na ovu temu nisu uvek ujednačeni, pa je najbolja smernica pogled na bebu.
Bebe nam sve same „kažu“ i pokažu. Na pitanje kada je nabolje započeti sa uvođenjem nemlečne hrane, odgovor je : „Kada je beba spremna“. A beba je spremna sa puna 4. meseca, ako je na komercijalnom mleku, i sa pet i po meseci ako je isključivo dojena. Beba je sprema ako drži glavicu čvrsto i ako više ne plazi jezik. Takođe, ako posmatra roditelje dok jedu i kao da „traži“ hranu. Nisu su (i ne treba) sve bebe spremne za čvrste obroke u isto vreme, zato raspon početka jeste od 17.do 24. nedelje života.
Važno je da se pridržavate sledećih pravila, ona su obavezna bez obzira na uzrast i zrelost bebe:
- Jedna namirnica se uvodi samostalno tri dana (za redom), isključivo pre podne
- U početku davati u maloj količini, po nekoliko kašičica
- Novu hranu najpre dati u obliku koji ima ređu konzistenciju, pa tek nakon toga preći na njen „gušći“ oblik
- Namirnice se u početku daju odvojeno, ne praviti odmah miks ili ceo obrok
Kad beba počinje da jede ona ne uči samo da se hrani, već zajedno sa mamama (najčešće) stvara jedno novo iskustvo. Imajte na umu da se novom hranom aktiviraju nova čula ukusa, menja se percepcija položaja, aktiviraju se novi mišići u vilici…iako vama deluje „samo“ isprobavamo, bebama je to zaista mnogo iskustava. Potrudite se da budete nasmejani, bez mnogo očekivanja (naročito u početku), pričajte bebi, stvorite opuštenu atmosferu, igrajte se. Zaista nije važno da li će beba pojesti 2 ili 4 kašice, koliko će ispljunuti, važno je da svakoga dana pokušavate sa istim entuzijazmom, na različite načine.
Odredite koje vreme pre podne vašoj bebi najviše odgovara za isprobavanje hrane. Preporuka je da to bude između dva mlečna obroka, kada beba nije ni sita ni gladna. Napravite spisak namirnica koje planirate da uvedete u narednih mesec dana (najviše 8 namirnica). Nije obavezno da se striktno pridržavate redosleda. Pratite kako vaša beba reaguje na svaku namirnicu. Ako joj se neka namirnica „ne dopadne“, ne insistirajte na njoj, ponudićete joj ponovo za nekoliko dana.
Pokušajte da se oduprete pritisku okoline i upoređujete vašu bebu sa drugim bebama. Budite strpljivi i nemojte žuriti sa brojem namirnica. Uživajte u svakom momentu i dopustite bebi da doživi hranjenje na lep način.