Krvava stolica kod novorođenčadi i odojčadi nije česta pojava, ali kada se god javi zabrine roditelje. Važno je naglasiti da neke namirnice ili lekovi mogu prebojiti stolicu i učiniti je crvenom, odnosno imitirati prisustvo krvi u stolici, pa treba najpre isključiti tu mogućnost.
Krv se na površini stolice može javiti u tragovima, povremeno, bez drugih propratnih smetnji, kada je najčešće u pitanju alergija na proteine mleka kod novorodjenčadi ili pak uzana pukotina na sluzokoži analnog otvora uzrokovana tvrdom i suvom stolicom prilikom pražnjenja creva.
Masivna krvarenja iz creva kod dece su, na sreću, retka. U svakom slučaju, iako često iza ovog simptoma ne stoji ozbiljna bolest, krv u stolici bebe nije normalna pojava, pa bez odlaganja treba potražiti pomoć pedijatra:
- ako ima puno krvi u stolici ili samo krv bez stolice
- ako stolica izgleda crna (ne tamno zelena, nego crna)
- ako se uz krvavu stolicu pojavi proliv
- ako dete oseća mučninu i povraća
- ako dete povrati krv
- ako je beba jako uznemirena
- ako beba ima manje od 3 meseca
- ako dete izgleda loše
- ako se krvarenje, makar i oskudno, javilo više od 2 puta za redom
Na osnovu anamneze, kliničkog pregleda, određenih laboratorijskih analiza, a zavisno od uzrasta deteta pedijatar može postaviti dijagnozu i utvrditi da li se radi o bakterijskoj infekciji, nekom upalnom pocesu ili složenijem oboljenju koje zahteva hiruršku intervenciju. S obzirom na raznovrsnost mogućih uzroka pojave krvave stolice, terapija se prilagođava svakome detetu i izvoru njegovog krvarenja.