Najveća briga koju majke imaju, vezana za dojenje je pitanje: “Da li imam dovoljno mleka?“. Strah se javlja obično kada beba plače, a majka ne može da umiri bebu jer nema dovoljno veština, znanja, samopouzdanja ili je pod pritiskom okoline bez istinske podrške.
Stvarni nedostatak mleka se retko javlja i obično je vezan za neke bolesti majke. Privremeni i povremeni nedostatak mleka se najčešće javlja u prvim danima života bebe, od 6. do 8 nedelje i oko 4 meseca , ali se lako prevazilazi.
Da bi se održala i podstaknula proizvodnja mleka , najvažnije je da se dojke redovno i delotvorno prazne, bilo tako što beba redovno , često i uspešno sisa ili tako što se majka redovno izmlaza.
Beba možda ne dobija dovoljno mleka ako:
- Novorođenče spava u dugim intervalima (više od 4 sata).
- Slabo ili nervozno plače.
- Ima mali broj oskudnih stolica i mokrih pelena.
- Prečesto je na dojci, ne čuje se gutanje, podoj predugo traje.
- Novorođenče gubi u telesnoj težini i nakon 10-tog dana od porođaja.
- Novorođenče ima neki zdravstveni problem koji utiče na sisanje.
- Majka ima zdravstveni problem koji utiče na proizvodnju mleka.
- Beba je nakon podoja nezadovoljna, nemirna, ruke i noge su joj hladne, koža mramorna, naborana, ima suve oči i usnu sluzokožu, oči upale, fontanela je uvučena.
Kako možete da povećate proizvodnju mleka?
- Dojite na zahtev! Što beba češće sisa i prazni dojku, to će se više mleka stvarati. Novorođenče obično sisa 8 do 12 puta u 24 sata.
- Dojite bebu kada pokaže rane znake gladi. Rani znaci gladi su : brzi pokreti očiju ispod kapaka, pokreti sisanja ustima i jezikom, primicanje ručica ustima, pokreti tela i tihi zvuci , coktanje, mljackanje…
- Često izmlazajte mleko. Izmlazanjem podstičete stvaranje mleka! Nekoliko minuta (5-10 minuta) pre izmlazanja mleka stavite tople obloge na grudi. Nežno masirajte obe dojke, a zatim započnite izmlazanje ručno ili pumpicom.
- Uzimajte redovne obroke, 5 obroka dnevno (3 glavna i 2 užine) iz svih grupa namirnica i unosite dovoljno tečnosti pre svega vode ( 2-3 litre ).
- Koristite prirodne biljne preparate , lekove i alternativne metode (homeopatiju, akupunkturu…) samo po preporuci lekara.
Obezbedite podršku. Potražite savet! Pobedite stres, odmorite se i naspavajte , a potom uživajte u osećaju koji vam pruža dojenje.
Šta ako ipak nema dovoljno mleka?
Ukoliko lekar utvrdi da i pored svih preduzetih mera za podsticanje laktacije , mleka nema dovoljno (a to se retko dešava) i da beba slabije napreduje, lekar će savetovati uvođenje mlečne formule uz dojenje. Nemojte nikada sami uvoditi mlečnu formulu bez konsultacije sa lekarem.