Jedno od najmučnih stanja za roditelje i decu je bol u uvu. Bol u uvu se obično javlja kod upale srednjeg uva. Upala srednjeg uva može biti virusna i bakterijska. Kako će se lečiti zavisi od toga šta je uzrok ove upale. Ako sumnjate da vaše dete ima upalu uva obavezno dete odvedite kod lekara na pregled.
Kada dete boli uvo ono bolno, često vrišteći plače, držeći se za uvo, trlja glavu o rame, odbija da jede, pije, ponekad se zabacuje u naručju, odbija da sisa ili pije iz flašice. Bol se može pojačati ako dete spava na toj strani na kojoj je upala. Znaci koji mogu biti prisutni a nisu obavezni su: pojačana sekrecija iz uva, neprijatan miris iz uva, prolazna nagluvost i povišena temperatura. Ponekad se uz upalu uva javljaju stomačni problemi u vidu povraćanja i učestalih tečnih stolica.
Bolu u uvu često predhodi nakupljanje sekreta u disajnim putevima, odnosno neka od respiratornih infekcija gornjih disajnih puteva. Ako se nos nedovoljno često i nepravilno čisti, dolazi do nakupljanja sekreta koji je dobra podloga za dalje razmnožavanje uzročnika infekcije i dovodi do upale uva. Sama anatomska građa respiratornih puteva , bliska komunikacija nosa, trećeg krajnika i srednjeg uva kod dece pogoduje širenju infekcije ka uvu. Prva pomoć kod upale uva je davanje lekova protiv bolova , odmah po pojavi bola i čišćenje nosa.
Ako je lekar utvrdio da se radi o upali uva potrebno je da detetu dajete prepisanu terapiju prema smernicama lekara. Kod bakterijske upale uva verovatno ćete dobiti antibiotik u obliku sirupa. Antibiotik dajete tačno u vremenskim razmacima koji su propisani i u određenoj dozi. Dozu ne smete smanjivati , razmak između doza menjati, niti smanjivati broj dana za koji je terapija prepisana. Pored antibiotika ćete dobiti lek protiv bolova i za sniženje temperature ako dete ima temperaturu.
Veoma je važno da često i redovno čistite nos detetu i uklonite sekret iz nosa. Ponekad je samo to dovoljno da se umanji bol u uvu. Ako se radi o detetu koje zna nos da izduva, podsetite dete da izduva nos svaka dva do tri sata. Ako imate mlađe dete ili bebu nos ćete čistiti aspiratorom, a predhodno ćete u nos ušrpicati neki od preparata u spreju na bazi prečišćene morske vode prema uputstvu proizvođača. Nemojte izvlačiti sekret a da predhodno niste ubrizgali ovaj rastvor kako bi razredili gustinu sekreta. Ako se sekret izvlači na silu i nije predhodno navlažen može doći do krvarenja iz nosa.
Dete treba da spava na uzdignutom uzglavlju u čistoj provetrenoj prostoriji, a obroci treba da budu lagani, tečni, češći, prilagođeni stanju i uzrastu deteta. Potrebno je da dete uzima više tečnosti. Vazduh u prostoriji ne sme da bude suv i pregrejan.
Lekar pored ovih lekova može da prepiše i lekove u obliku kapi ili spreja za nos ili kapi za uvo sa protivupalnim dejstvom. Lek u nos stavljate uvek u predhodno očišćen nos jer prisustvo sekreta u nosu može da ometa delotvornost leka.
Kapi u uvo stavljate detetu koje je ležećem položaju, sa bolesnim uvom okrenutim ka vama (na gore). Detetu lagano pridržavajte glavu, pričajte mu, objasnite da neće ništa boleti, samo malo zagolicati kad mu stavite kapi. Ukapajte kapi u bolesno uvo i blago povucite ušnu školjku na gore da se kapi sliju u ušni kanal. Zadržiti dete u tom položaju 5 minuta.
Poboljšanje i smanjenje bola možete očekivati nekoliko dana po davanju terapije. Ako se stanje detetu ne poboljšava odvedite dete na kontrolni pregled.