Imate mnogo mleka, beba lepo sisa i i vi ste sretni zbog toga, ali odjednom osetite da su vam dojke prepune mleka, nabrekle, bolne na dodir. Beba teško prijanja uz dojku, plače, odguruje se, pokušava , odustaje, mleko ističe sasvim malo iz dojke.
Šta se desilo?
Radi se verovatno o zastoju mleka u dojci. Zastojna dojka je napeta, sjajna, bolna.
Zašto je do zastoja došlo?
Mnogobrojni su uzroci, neki su do bebe, neki do tehnike podoja , a neki do majke. Jedno je sigurno, dojka se nije blagovremeno i potpuno praznila, mleko je zaostajalo u dojci i došlo je do zastoja.
Mogući uzroci
- Nepravilna tehnika podoja, beba ne prijanja dovoljno dobro uz dojku (nepravilan hvat), kratka podjezična vezica kod bebe, neudoban položaj bilo za mamu bilo za bebu.
- Beba male telesne težine, prevremeno rođena ili bolesna beba koja nema dovoljno snage da izvuče svo nadošlo mleko iz dojke.
- Nedovoljno česti podoji, izbegavanje noćnog podoja, preskakanje podoja, davanje bebi mleka na flašicu i cuclu.
- Nepravilo korišćenje silikonske bradavice i kao posledica toga nedovoljno izvlačenje mleka iz dojke.
- Nepravilno korišćenje pumpice za izlmazanje i zaostajanja mleka u dojci.
- Blokiran mlečni kanal.
- Male, ravne, uvučene bradavice.
- ..
Šta treba da radite?
- Na dojke stavljajte tople obloge u trajanju do 10 minuta ili se dugo tuširajte toplom vodom držeći tuš usmeren na dojke, što će olakšati isticanje mleka.
- Lagano, nežno masirajte dojke , radite limfnu drenažu koristeći maslinovo ulje za masažu.
- Omekšajte areolu koristeći lagani pritisak od bradavice, od areole ka grudnom košu kako bi beba lakše prihvatila dojku.
- Izmlazajte se do trenutka kada dojka više nije bolna. Izmlazanje smanjuje mehanički stres na alveolama, sprečava poremećaj cirkulacije krvi i limfe, smanjuje rizik od upale dojke.
- Korigujte položaj i tehniku podoja po potrebi i često dojite bebu.
- Stavite hladan oblog nakon i između podoja , on će smanjiti otok i bol.