Beba je stigla
Beba je stigla
“Baby blues” je stanje koje se javlja najčešće u prvim danima nakon porođaja. Najbolje ćemo ga opisati kao “erupciju” emocija, naglu smenu lepih i uznemirujućih osećanja. U jednom trenutku osećate neizmernu sreću, zadovoljstvo jer je na svet došlo vaše najvoljenije, a za par momenata preovlada takav strah u vama koji probudi misli, za koje niste ni znali da imate. Onda nastupi period blagostanja, jer je porođaj prošao a vi na grudima držite vaše čedo, a potom se misli uskomešaju i nadolazi tuga, strah, bol (ne fizički) i krenu suze vrtoglavom brzinom. Osmeh, radost, suze, sreća, tuga, neizvesnost. Sve se smenjuje velikom brzinom. Vi ste pri tom neispavani( jer se već treću noć beba budi po pet puta), “gleda vas” gomila neispeglanih pelena, ne sećate se kada ste poslednji put jeli, grudi su vam bolne i nabrekle. Velikim delom za ovo su krivi hormoni. Oni su u nedeljama nakon porođaja nestabilini i uzrokuju većinu ovih promena.
Sve to što vam se dešava je NORMALNA POJAVA. Iako vam možda ne deluje tako, ali ovo oseća 85% žena nakon rođenja deteta. Strah je sastavni deo roditeljstva, kao i ljubav prema bebi.
Karakteristike postporođanih emocija:
- manjak energije
- nagle promene raspoloženja
- plačljivost, zbunjenost
- osećaj tuge
- potištenost i strah
- promena apetita
- problemi sa spavanjem
Faktori koji pojačavaju ovo stanje:
- psihički stres zbog porođaja
- hormonalne promene koje se dogažaju pre i nakon porođaja
- umor i neispavanost
- bol uzrokovana epiziotomijom i carskim rezom
- natečene i bolne grudi
- nedostatak socijalne podrške
I dalje, sva ova stanja su NORMALANA i traju oko 2 nedelje posle porođaja.
Kako prevazići:
- odmarajte više, spavajte kad i vaša beba
- tražite pomoć oko kućnih poslova (angažujte tatu, baku, sestru)
- redovno jedite i uzimajte tečnosti
- nađite vremena da se posvetite sebi
Porodica,a naročito otac bebe može pomoći svojom podrškom i ljubavlju. Tate pokažite razumevanje, slušajte, ohrabrite i zagrlite mamu.
Ako je emotivna preosetljivost duže izražena, uz pojavu gubitka apetita, nesanica, plačljivosti, potrebno je konsultovati se sa lekarom, jer se možda radi o postporođajnoj depresiji koja zahteva pomoć i podršku zdravstvenih radnika.