Rast i razvoj dece

Rast i razvoj dece

Pravilno nošenje beba
PAŽNJA! Kada hodate sa bebom u naručju, pazite gde stajete. Ako vi padnete, pada i beba.

Najprirodniji i ujedno najbolji način je držanje bebe sa obe ruke oslonjene na krilo, a pri tom joj treba pridržavati glavu, jer ona još uvek ne može držati glavicu bez oslonca. Okrenuta prema Vama, ona gleda vaše lice i uspostavlja kontakt pogledom oči u oči. Majka instinktivno bebu stavlja na levu ruku, verovatno da bi čula otkucaje njenog srca, poznati, umirujući zvuk još iz stomaka. Smešite joj se i pričajte toplim glasom lepe reči, šaljite joj poruke koliko je volite i vaša beba ce se osećati sigurno.

Da biste bebu držali u pravilnom položaju, vodite računa pre svega da joj glava bude u pravoj liniji sa telom. Odmah posle rođenja, bebe najčešce leže na leđima. Taj položaj je i pravi izbor kad bebu stavljate da spava. Dok je u budnom stanju, mirna, isto bi trebalo da leži na leđima. Kada želite da je držite u naručju, obuhvatite bebu rukom oko leđa, a glavicu joj pridržavajte unutrašnjom stranom lakta i vodite računa da uvek bude u liniji sa telom. Drugom rukom pridržavajte bebu oko kukova. U ovom položaju možete je ljuljuškati i šetati.

Kada beba sisa, najpravilniji položaj je da glava bude u ravni sa telom, a kada je okrećete ka dojci, okrećite celo telo. U protivnom se javlja bol zbog nepravilnog položaja, što ima za posledicu odbijanje sisanja.

Ovaj položaj bebu podseća na položaj koji je imala u maminom stomaku, pa je idealan za opuštanje i smirivanje. Postupak je sledeći: okrenite bebu leđima prema sebi, a njen potiljak oslonite na svoje grudi. Jednom rukom pridržavajte je preko grudi (bebine ruke su slobodne) savijte bebine noge prema njenom stomaku, a drugom podupirte guzu. Težište je uvek na ruci koja bebu drži preko grudi, druga ruka ponekada može biti i slobodna. Beba je u pravilnom položaju, ima pregled oko sebe.

Ovaj položaj se preporučuje kad beba treba da izbaci višak vazduha, tj. da podrigne neposredno posle obroka. Jednom rukom pridržavate potiljak i glavicu, a drugom guzu. Okrenite bebu grudima prema sebi. Podignite je toliko da može da spusti glavu na vaše rame, bilo da gleda u vas ili od vas.

U ovom položaju može da se nosi, šeta i mazi uz mamin (ili tatin) vrat, što joj veoma prija i smiruje je zbog dobro poznatog mirisa. Isto tako joj omogućuje da otkriva svet oko sebe gledajući preko ramena onoga ko je nosi. Samo povedite računa da bebina glava ne padne na vaše grudi – suviše je nisko. Potiljak i vrat neće biti u dobrom položaju, što može dovesti i do povraćanja, naročito posle podoja ili obroka. Iz predostrožnosti, uvek stavite peškirić na rame.

Ovaj položaj je veoma prigodan za sasvim male bebe, kada nešto morate da uradite u kući, a ne možete da spustite bebu, ili kada želite da je utešite šetnjom. Položite je na podlakticu, glava oslonjena na gornji deo podlaktice, a drugom rukom pridržavajte stomačić tako što je provučete između bebinih nogu. Bebe u ovom položaju uživaju.

Kada želite da okrenete bebu na stomak kako biste je obukli ili izmasirali, još u položaju na leđima, rukicu položite uz telo i drugom rukom okrenite bebu, pa onda rukicu stavite u fiziološki položaj (blago savijena u laktu i napred u ravni sa glavicom). Obrnutim redosledom je vraćate na leđa.

Kada presvlačite pelenu, okrenite bebu na stranu i u tom položaju oslobodite deo od pelena, pa onda bebu okrenite na drugu stranu i oslobodite drugi deo od pelene. Nemojte podizati noge i guzu od podloge. Nije dobro bebu vući za noge!