Rast i razvoj dece
Rast i razvoj dece
Novorođenčad spavaju dugo, od 8 do 16 časova dnevno. Kako u tom uzrastu još ne razlikuju dan i noć, njihovi obrasci spavanja su promenljivi – ćesto će beba biti budna kada je odraslima vreme da spavaju. Roditeljima se preporučuje da prate obrazac ponašanja njihove bebe, tj. bebin ritam. Bebe obično do četvrtog meseca života nauče da razlikuju dan od noći, dok već oko šestog meseca neke bebe mogu da prespavaju i celu noć.
Za bolje uspavljivanje, pripremajte dete za spavanje na sličan način, držite se uobičajenog vremena odlaska na spavanje. Umirite bebu toplom kupkom, umirujućom masažom, uspavankama. Takođe, pratite reakcije deteta, jer neka deca mogu da se ovim postupcima pobude na aktivnost.
Koji su rizici povezani sa spavanjem?
Sindrom iznenadne dojenačke smrti ili smrt u kolevci (engl. Sudden Infant Death Syndrome – SIDS) predstavlja pojavu iznenadne i neobjašnjive smrti odojčeta mlađeg od 1 godine starosti. Brojne studije ističu da je rizik od pojave SIDS-a najmanji ako beba spava na leđima.
Ukoliko niste sigurni koji je položaj pri spavanju najbolji za vaše dete, ili pak dete ima određene zdravstvene probleme, konsultujte vašeg pedijatra.
Nemojte da stavljate dete da spava na mekoj podlozi, mekim jastucima, uklonite igračke i nezategnute prostirke. One mogu da mu prekriju disajne puteve i tako zaustave disanje.
U svakom slučaju, roditelji ne bi trebalo da bebu ostavljaju samu u prostoriji, čak ni tokom kraćeg dnevnog spavanja. Najbolje bi bilo da preko dana ona spava u blizini roditelja, tako da je imaju na oku, a preko noći u sobi sa njima (ali ne u istom krevetu sa roditeljima).
Dodatno, istraživanja su utvrdila da se u slučaju izloženosti deteta duvanskom dimu, rizik od SIDS udvostručuje. Ovo je još jedan ubedljiv razlog da vaš dom načinite sredinom bez duvanskog dima!
A kada malo porastu?
Deca uzrasta od jedne do tri godine prosečno spavaju od 10 do 14 sati na dan, gde su ubrojana i dva perioda spavanja tokom dana. Posle uzrasta od 18 meseci često se dešava samo jedno dnevno spavanje nakon ručka (koje traje 1-3 časa). Iako je dužina noćnog spavanja promenljiva od deteta do deteta, mala deca prosečno noću spavaju 10 ili više časova. I ovde se roditeljima savetuje da prate obrazac ponašanja njihovog deteta.
U ovom uzrastu mogu se javiti neki specifični problemi u vezi sa spavanjem, poput dugog uspavljivanja ili noćnog ustajanja iz kreveta i dozivanja roditelja, što često može uvesti roditelje u neprijatna osećanja, i prouzrokovati po decu nepovoljne roditeljske reakcije.
Strah od mraka
Šta ako se dete od 2,5-3 godine plaši mraka i dolazi roditeljima tokom noći? Potrebno je na prvom mestu utvrditi uzrok uplašenosti – da li postoje neke životne okolnosti koje dovode do ovakvih reakcija (promene u porodičnim rutinama, novi ljudi u životu deteta, neki drugi izvor straha). Ukoliko je dete uznemireno i preplašeno, nemojte se ljutiti već potrebno je da mu pružite podršku i umirite ga. Kako deca u ovom uzrastu nedovoljno jasno razlikuju stvarnost od umišljenih predmeta i događaja, važno je da im, ukoliko uzrok straha potiče iz mašte, objasnite da ono što ih plaši nije stvarno. Poželjno je da decu umirite u njihovom krevetu ili sobi, jer ukoliko primite dete u svoj krevet ili sobu, možete stvoriti utisak kod deteta da su njegovi strahovi opravdani, i da soba ili krevet u kojima spava nisu bezbedno mesto.