Bezbednost
Bezbednost

Boravak pored i u vodi predstavlja pravu priliku za opuštanje cele porodice, a naročito prija najmlađima. Međutim, činjenice ukazuju na to da veliki deo roditelja ne pridaje dovoljno pažnje opasnostima koje vrebaju od same vode. Utapanje predstavlja vodeći uzrok smrti dece do 5 godina starosti, i jedan od najčešćih uzroka smrti dece svih ostalih uzrasta.
Često se dešava u tišini i neće se čuti nikakvi upozoravajući zvuci borbe ili zapomaganja. Kada se utapaju deca uglavnom ne viču i ne mašu rukama kako bi dozvala pomoć – oni samo nestanu ispod površine, tako da često roditelj ili staratelj ni ne primeti da se sa detetom nešto dešava, sve dok ne bude prekasno.
Istraživanja su pokazala da se preko 80% slučajeva utapanja male dece desilo u prisustvu njihovih roditelja ili staratelja!
Mlađa deca, do pet godina starosti, se češće utapaju u kadama i bazenima (u kućnom kruženju), dok se starija češće utapaju u otvorenim vodama (reke, jezera, more i sl).
Pridržavanjem veoma jednostavnih saveta možete da svedete rizik Vašeg deteta od utapanja na minimum.
I pored toga što utapanje često protekne u potpunoj tišini, bez zapomaganja ili drugih upozoravajućih zvukova, postoje određeni znaci koji Vam mogu ukazati na nastupajuće utapanje:
- unazad zabačena glava deteta sa otvorenim ustima,
- zatvorene oči ili pogled koji luta,
- duboko disanje i borba za vazduh,
- mahanje rukama,
- bacakanje i neuspešni pokušaji plivanja.
Šta da radite ako se dete utapa?
- Glasno pozovite pomoć!
- Izvucite dete iz vode što pre, vodeći računa o mogućnosti da mu je povređen vrat.
- Proverite da li dete diše. Ukoliko ne diše, trebalo bi da odmah počnete sa kardiopulmonalnom reanimacijom i da što pre pozovete hitnu medicinsku pomoć (194).
- Ako je neko drugi prisutan, pošaljite ga da pozove hitnu medicinsku pomoć (194), a Vi ne prekidajte kardiopulmonalnu reanimaciju dok dete ne počne da diše.